Inspiracje i pomysły

Lustra we wnętrzach – jak wykorzystać ich potencjał?

Lustra we wnętrzach - potencjał

Lustro to dodatek, który zdobi wnętrza od wieków. Dawniej ich obecność nadawała prestiż pałacom  rezydencjom, dziś wprowadza elegancką nutę do domowych przestrzeni. Geometryczna tafla w minimalistycznej ramie, złoty owal w stylu glamour, a może klasyczny model? Bez względu na wybrany rodzaj, lustro posiada niezwykłą moc odmieniania wnętrza. Zapraszamy w podróż do zwierciadlanej krainy czarów.

Dlaczego lustra we wnętrzach stanowią tak ważny element?

Lustra we wnętrzach zajmują ważne miejsce wśród dekoracji, ale i elementów wykończenia wnętrz. Ich obecność w danej stylizacji bezpośrednio wpływa na aranżacyjne efekty. Odbijająca obraz tafla optycznie powiększa przestrzeń, rozjaśnia ją i wprowadza dodatkową perspektywę. Lustro w oryginalnej odsłonie, o ciekawym kształcie, oprawione idealnie pasującą do charakteru wystroju ramą może też stać się głównym, wyrazistym elementem wnętrzarskiej kompozycji albo subtelne z nią współgrać, wydobywając piękno innych przeglądających się w szklanej powierzchni komponentów. Aby dobrać idealny model do aranżacji, można zdać się na gotowe projekty albo zlecić wykonanie spersonalizowanego egzemplarza na specjalne zamówienie w sklepie Sordyl Szkło.

Lustro we wnętrzu

Geometria i minimalizm luster we wnętrzach

Nowoczesne przestrzenie lubują się w prostych formach. Znakomicie wyglądają we wnętrzach lustra o geometrycznych kształtach w wąskich ramach albo zupełnie pozbawione oprawy, zamiast której na krawędziach pojawia się delikatne wykończenie. Perfekcyjny wybór do nowoczesnych wnętrz stanowi też lustro o wysokim połysku wklejone w czarną ramę wykonaną z lakierowanej płyty MDF. Inspirowane stylem skandynawskim ciemne dodatki to aktualny trend w aranżacji łazienek, który doskonale współgra z szarością modnych płytek imitujących beton. Sposobem na uspójnienie minimalistycznych wnętrz jest też wybór lustra w ramie w kolorze ściany.

Subtelne linie i eleganckie ramy

Na miano wnętrzarskich bestsellerów zasłużyły sobie ostatnio pięknie lustra owalne, zachwycające subtelnymi liniami oraz zwieńczeniem w postaci eleganckiej ramy. Ich delikatnie zaoblone krawędzie wprowadzają harmonię i łagodność. Nawiązują też do klasyki, tak jak wąskie i wysokie zwierciadło z zakończoną zgrabnym łukiem górą (lub dołem, jeżeli powiesimy je w odwrotnej pozycji). Wydłużone prostokątne lustra z zaokrąglonymi wszystkimi czterema kątami to kolejny trend ostatnich sezonów. Są tak szykowne, że znakomicie nadają się do dekoracji wszelkich przestrzeni reprezentacyjnych, takich jak pokój dzienny, jadalnia, główny hol, ale też pomieszczeń niosących komfort, na czele z sypialnią i salonem kąpielowym. To także pożądany model do garderoby, dzięki  któremu możemy zobaczyć odbicie całej naszej sylwetki. Znakomicie prezentuje się też zastosowane w duecie z bliźniaczym egzemplarzem, gwarantując podwójnie piękny efekt.

Lustra we wnętrzach bez reguły, lecz z humorem

Wśród modnych i niepowtarzalnych luster warto szukać kreatywnych projektów. Przykładami są awangardowe zwierciadła asymetryczne, o nieregularnych kształtach – fantazyjnych jak z bajki. Rozszerzające się ku górze wykroje, zdeformowane wielokąty, prostokąty wpisane w owale to tylko przykłady zwierciadlanego designu z przymrużeniem oka, który wymyka się tradycyjnym wzorniczym regułom. Ciekawą alternatywą dla standardowego lustra we wnętrzu jest też nowoczesny model w kształcie półkola zintegrowany z podświetleniem LED. Kompaktowe rozmiary modelu czynią z niego rozwiązanie idealne do niewielkich przestrzeni. Można zamontować je w pionie lub poziomie, np. zawieszając tuż nad blatem toaletki, tak aby wspólnie z nią stworzyło zgrany wizualnie duet,. Półkoliste i okrągłe lustro oryginalne prezentuje się też zamocowane tuż przy krawędzi ściany.

Lustra we wnętrzach

Złoty szyk

Ostatnio w gamie modnych luster królują także modele w szykownych złotych ramach, które wnoszą do wnętrz klimat elegancji i klasy. Ich popularność jest też odzwierciedleniem zainteresowania nurtem modern classic, który łączy wyszukane dodatki, m.in. złote z wytwornością ciemnych barw. Stąd tak wiele realizacji maluje się w mocno nasyconych kolorach. Na tle granatowej, szmaragdowej czy bordowej ściany trudno więc wyobrazić sobie inne lustro niż to w złotym wydaniu. Szczególne względy mają w tej stylistyce modele owalne, które znakomicie sprawdzają się w sypialniach, salonach czy łazienkach.